Početna strana > Hronika > Stenli Kober: Saveznici SAD sumnjaju u povoljan ishod u Iraku i Avganistanu
Hronika

Stenli Kober: Saveznici SAD sumnjaju u povoljan ishod u Iraku i Avganistanu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 20. avgust 2009.

Spoljnopolitički ekspert instituta KEJTO Stenli Kober, u intervjuu za Glas Amerike, komentariše rezultate posete egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka Vašingtonu i izazove sa kojima se SAD suočavaju na spoljnopolitičkom planu.

Kober: „Na razgovorima predsednika Egipta Hosnija Mubaraka i američkog predsednika Baraka Obame u Beloj kući, razmotrene su dve ključne teme: palestinsko-izraelska situacija i sve veća i sve važnija uloga Irana u regionu. Kairo izražava sve veću zabrinutost u vezi sa Iranom, njegovim vezama sa organizacijom Hezbola i situacijom na Bliskom istoku. U Izraelu preovlađuju ista zabrinutost i sve agresivniji stav prema Teheranu. U međuvremenu, Teheran upozorava da bi u slučaju napada na Iran, mogao da uzvrati bombardovanjem Sueckog kanala, što bi poremetilo pomorski saobraćaj i dovelo Egipat u nezavidnu situaciju. Predsednik Obama, u skladu sa svojim ranijim izjavama, insistira na nastavljanju biliskoistočnog dijaloga i otvaranju dijaloga sa Iranom.“

Glas Amerike: Sa kakvim problemima se SAD suočavaju u Iraku i Avganistanu?

Kober: „Iračka kriza ima tri aspekta: prvo, već sam ukazao na sve veću ulogu Irana, uz vidljivu razmenu brojnih delegacija i uplitanje te zemlje u iračku unutrašnju politiku; drugo, pojačano nasilje i bombaški napadi u Iraku proteklih meseci i treće, pitanje kurdskog regiona i Kurda i njihove težnje da dobiju veću autonomiju, pa i nezavisnost. U Avganistanu, predsednički izborni proces remete nasilje i bombaški napadi. Taliban dobija snagu i uticaj i postavlja se pitanje verodostojnosti izbornih rezultata pod takvim okolnostima, odnosno zastrašivanja birača da dođu na birališta. Sjedinjene Države su suočene sa istrajnim protivnikom, a saveznici izražavaju sve veću sumnju u povoljan vojni ishod u ove dve zemlje. U tom otporu se posebno ističu Britanija - koja je izgubila priličan broj vojnika u sukobima u Iraku i Avganistanu - i Nemačka. Dakle, postavlja se pitanje da li će saveznici biti spremni da nastave da podržavaju američku strategiju.“

Glas Amerike: Dodatni izazov za SAD je borba protiv globalnog terorizma?

Kober: „U zapadnim krugovima se više ne govori toliko o borbi protiv globalnog terorizma, nego protiv Al Kaide, da se taj termin ne bi tumačio kao rat protiv islama, jer nije reč o sukobu civilizacija, već o sukobu sa jednom terorističkom organizacijom. Iznenađujuća je, na primer, izdržljivost Talibana u Avganistanu, koji širi svoje aktivnosti na Pakistan, a ostaje prisutan u i Iraku. Jedna od najnovijih antiterorističkih mera Vašingtona je da prekine kanale za finansiranje i davanje vojne pomoći Al Kaidi - u nadi će to doprineti paralisanju delatnosti te organizacije.“

(Glas Amerike)